czynniki wpływające na zajście w ciążę

Czynniki wpływające na płodność

Czerwiec 4, 2017 - Redakcja

No Comments

Razem ze swoim partnerem planujesz powiększenie rodziny, ale masz problem z zajściem w ciążę? Bardzo możliwe, że ma na to wpływ Wasz obecny styl życia. Wskazujemy, co może negatywnie wpływać na płodność, i tłumaczymy dlaczego.

Wiek

Wyniki badań Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodczej mówią same za siebie – szanse na poczęcie w danym cyklu u kobiet w wieku poniżej 30 lat wynoszą 20%. Spadają one do 15% u kobiet w wieku powyżej 40 roku życia. Wiek wpływa nie tylko na płodność kobiet, ale również mężczyzn, których plemniki z biegiem lat tracą na jakości. Ponadto ciąża u kobiet w średnim wieku jest obarczona ryzykiem poronień, zagrożonych ciąż i wad urodzeniowych.

Waga

Około 12% problemów ze staraniem się o dziecko są spowodowane wagą kobiety. Wbrew pozorom trudności w staraniu się o dziecko spowodowane są nie tylko nadwagą, ale w równym stopniu także niedowagą partnerów. Jeżeli oboje mają nieodpowiednią wagę, wówczas szanse na dziecko spadają trzykrotnie. Nieodpowiednia waga kobiety stwarza również ryzyko komplikacji podczas ciąży, a nawet może doprowadzić do poronienia.

Sen

Bardzo wiele osób niedosypia bądź śpi w niekomfortowych warunkach, co również ma wpływ na płodność. Sen oddziałuje na nastrój, system odporności oraz równowagę hormonalną, a pośrednio –na cykl miesiączkowy. Zatem szczególnie ważne dla kobiet starających się o dziecko jest zadbanie o odpowiednią jakość snu,  na który powinno być przeznaczone co najmniej osiem godzin w ciągu doby.

Toksyny

Zgodnie z wynikami badań, zanieczyszczenie środowiska może zmniejszać szanse na zajście w ciążę nawet o 29%. Negatywnie wpływają również pestycydy, ołów, rtęć, metale ciężkie i dym tytoniowy. Toksyny dostają się do organizmu za pośrednictwem powietrza bądź pożywienia. Niebezpieczne są również związki chemiczne występujące w produktach do higieny osobistej, perfumach i dezodorantach czy lakierach do paznokci.

Palenie

Czynnik niemalże oczywisty, ale jednak wciąż aktualny. Już dawno udowodniono negatywny wpływ palenia u obu partnerów na powodzenie starania się o dziecko. U mężczyzn palenie zmniejsza liczbę plemników i je spowalnia, a u kobiet pogarsza przepływ krwi w macicy i łożysku. Niestety palenie u kobiet zmniejsza szansę zajścia w ciążę o ponad 30% i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia.

Poza powyższymi czynnikami na płodność negatywnie wpływa cały szereg innych czynników. Można tu wymienić między innymi kofeinę, spożywanie alkoholu, gorące kąpiele, intensywne ćwiczenia, niektóre lekarstwa, próchnicę, nadmierny stres oraz noszenie rurek i stringów. Czasami przyczyny są niezależne od nas i są związane z naszymi genami. Bardzo często na niepłodność ma również stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, nawet już po ich odstawieniu.

papieros

Redakcja

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *