Korzyści z karmienia piersią

Luty 15, 2018 - Redakcja

No Comments

Mleko matki jest powszechnie uważane za najlepszy pokarm dla noworodka. Nie tylko zapewnia maluchowi zdrowy i prawidłowy rozwój, ale także wytwarza więź między matką a dzieckiem. Wiele przyszłych matek staje przed dylematem, czy karmić piersią, czy nie karmić. Nie ma się czego obawiać, gdyż karmienie piersią z pewnością przyniesie korzyści nie tylko dziecku, ale i matce. Dzięki karmieniu piersią zmniejsza się ryzyko otyłości oraz nawet ryzyko choroby, jaką jest miażdżyca. W czasie karmienia dodatkowo w ciele kobiety wytwarza się oksytocyna, co powoduje obkurczenie się macicy, a co za tym idzie przywrócenie jej stanu sprzed ciąży.

Wartości odżywcze

Mleko pochodzące od matki jest źródłem między innymi tłuszczu, soli mineralnych, białka. Zawiera również wszelkie makroelementy, między innymi potas, wapń, sód, potas. Znajdziemy tam również składniki takie jak przeciwciała i wszelkie składniki odżywcze tak potrzebne maluchowi do wzrostu i rozwoju w okresie pierwszych lat życia. Mleko matki zawiera wiele substancji, które zapewniają noworodkowi odporność. System immunologiczny w tym czasie się rozwija, dlatego niezbędne jest by dostarczyć dziecku wszelkie niezbędne składniki.

Psychologia

Ssanie mleka matki powoduje również wytworzenie się unikalnej więzi pomiędzy dzieckiem a matką. Bliski kontakt ciała dziecka i matki, poczucie bezpieczeństwa zdecydowanie ma wpływ na rozwój psychiczny niemowlęcia. Dla matki również jest to niewątpliwa przyjemność: jest to intymna chwila matki i dziecka.

Wygoda

W przypadku karmienia naturalnego, czyli karmienia piersią matka nie musi się przejmować kontrolą terminów ważności mleka modyfikowanego. Mleko modyfikowane jest również przeznaczone dla niemowlaków w różnym wieku, dlatego zwracanie uwagi na odpowiednia kategorie również może być nie lada męczące. Mleko naturalne, w przeciwieństwie do mleka modyfikowanego nie wymaga również podgrzania, co znacznie ułatwia cały proces karmienia dziecka.

 

 

Redakcja

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *