gdzie rodzić

Poród krok po kroku

Lipiec 26, 2017 - Redakcja

No Comments

Poród często jest poprzedzony licznymi obawami i dziesiątkami pytań przyszłej mamy. Wyjaśniamy, z jakich etapów składa się poród naturalny, i z czym wiąże się cesarskie cięcie.

Poród naturalny

poródPoród naturalny składa się z czterech głównych okresów.

I okres porodu Składają się na niego fazy: utajona, zasadnicza i przejścia. Podczas pierwszej fazy zaczynają się delikatne skurcze macicy, które stają się coraz bardziej intensywne i bolesne podczas dwóch kolejnych faz. Podczas fazy zasadniczej najtrudniejszy jest końcowy moment, tak zwany kryzys siódmego centymetra, kiedy szyjka macicy rozwiera się na 7 centymetrów. W kolejnej fazie rozwarcie może wzrosnąć do 10 centymetrów, a skurcze stają się wówczas bardzo silne i trwają od 60 do nawet 90 sekund.

II okres porodu W tym okresie skurcze mają charakter party, powtarzają się co 1-2 minuty i trwają po 1,5 minuty. Łącznie nie powinny one trwać dłużej niż 2 godziny, ale na szczęście są znacznie mniej bolesne niż te w pierwszym okresie porodu. W tym czasie główka dziecka się obniża i zmierza ku wyjściu przez pochwę.

III okres porodu Jest to czas rodzenia łożyska i wydalenia błon płodowych, co trwa maksymalnie pół godziny. Może temu towarzyszyć lekki skurcz. Zaraz po narodzinach dziecko zostaje ocenione zgodnie ze skalą Apgar.

IV okres porodu To zdecydowanie najprzyjemniejszy etap porodu, kiedy to przed dwie godziny mama zostaje na sali z dzieckiem i partnerem. Może się wówczas pojawić uczucie zmęczenia, ale tak naprawdę w takim momencie nie ma to już większego znaczenia.

Poród przez cesarskie cięcie

Wskazania

Ginekolodzy proponują cesarskie cięcie przy makrosomii, nieprawidłowym ułożeniu płodu lub przodującym łożysku. Jest ono stosowane również u kobiet po operacjach macicy, w przypadku jej nieprawidłowej budowy lub występowaniu gruczołów. Niektóre choroby matki, takie jak astma, wady serca i wzroku czy choroby nerek, mogą uniemożliwiać naturalny poród. Cesarskie cięcie często jest jedynym rozwiązaniem w nagłych przypadkach, takich jak zanik tętna płodu bądź zagrożenie życia dziecka lub matki. W dzisiejszych czasach niektóre matki same wybierają ten sposób porodu, w obawie przed bólem i nacinaniem bądź rozerwaniem krocza.

Przebieg

O rodzaju znieczulenia podczas cesarskiego cięcia decyduje anestezjolog, który czuwa podczas trwania całej operacji. Jeśli jest to znieczulenie przewodowe, to kobieta pozostaje świadoma i może rozmawiać z lekarzem. Po umyciu skóry brzucha antyseptycznym środkiem i obłożeniu sterylnymi kompresami, skóra w dole brzucha, kolejne warstwy powłok brzucha oraz macica, zostają nacięte. Po wyjęciu dziecka ginekolog pokazuje dziecko młodej mamie. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut i kończy się czasochłonnym zszyciem brzucha i zbadaniem noworodka. Z kolei jeśli zabieg odbywa się w narkozie, to mama budzi się już po wszystkim na sali pooperacyjnej.

Poród naturalny czy cesarka?

Poród przez cesarskie cięcie często jest uważany za poród pasujący do nowoczesnej kobiety. Można go zaplanować, jest szybki, niemal bezbolesny, a jednocześnie pozwala uniknąć potu, łez i krwi. W rzeczywistości jednak cesarka jako operacja jest związana z powstawaniem zakrzepów i infekcji, a także pozostawia bliznę. Często wymaga również dłuższego pozostania w szpitalu, podczas gdy mamy po porodzie naturalnym bardzo szybko wracają do formy. Rozważając wszystkie wady i zalety, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka i indywidualne zalecenia lekarza.

Redakcja

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *